بایگانی تیر ۱۳۹۲ :: پاک‌نوشته >

پاک‌نوشته

فصل دهم: حسرت پنهان‌شده ...

پاک‌نوشته

فصل دهم: حسرت پنهان‌شده ...

آخرین مطالب
logo-samandehi

۱۸ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

بالها را به ما داده بودند تا پرواز کنیم.

پرهای بالمان را کندیم بالشتی ساختیم که راحت تر بخوابیم!


پ.ن: خواب خب ببینی.

مدتی ندانسته ها گریبانگیر ما بودند.

اکنون دانسته ها دارند خفه مان می کنند...پ.ن: حیران مانده ام که از این پس بدانم یا ندانم!

دلم گرفته اینجا ز غبار این بیابان

هوس سفر نداری؟!


پ.ن: ما هر مسافرتی رفتیم برگشتیم اومدیم!!!

خب من چی بگم؟!!
بعد از این چند سال انگار قرار نیست ما جایی بند بشیم اینم از چندمین گروه فرهنگی که عذر ما را خواستن گفتند خوش اومدید. اون قبلیا را سکوت کردیم و گفتیم باشه اما دیگه این را نمی تونم. دوستان عزیز گروه فرهنگی فتح ما که از اول همه حرفا را زدیم آقای ... یادشون نیست اولین باری که همدیگه را دیدیم درباره مسایلی صحبت کردیم و من نظراتم را گفتم و در آخر ایشون ما را دعوت کردن که توی برنامه ها شرکت کنیم. تا یه مدت از ما انکار از شما اصرار (من این روز را می دیدم.). آقایون محترم شما از همون اول می دونستید توی بعضی مسایل من کسی نیستم که به این راحتی ها کوتاه بیام و بی دلیل حرف کسی گوش کنم. شما که از محل فعالیت قبلی من تحقیق کرده بودید و دیگه همه چیز را می دانستید. خب چرا می خواستید امتحان شده را دوباره امتحان کنید. خیلی از حضور و اظهار فضلهای بنده! بخاطر دعوت های خود اعضا بود وگرنه ما بعد از این همه اینور و اونور رفتن سکوت و عدم حضور اختیار کرده بودیم.

القصه آقا اینجور کارا به خدا در اخلاق اسلامی جایی نداره. درست نیست با کسی به این شکل رفتار بشه

دوستان همه ایشالا موفق باشن. انگار قرار نیست دومینوی رفتن ما به پایان برسه.

والعاقبه للمتیقن...

آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم...


پ.ن:خیلی وقته که دیگه نمی گردیم، دیگه اون کار هم از ما برنمیاد!

این روزها که قیمت قد کمان ماست...

تیری است بی نشانه که از شست می رود.

زمانی در کشور ما مد بود هرکسی اگر جمله ای، خطی یا بحثی از یک دانشمند دسته چندم غربی می آورد غریو برمی آمد که آفرین، متمدن، تحصیلکرده، باسواد!

اکنون هم با اینکه چند دهه از آن جو و مردم گذشته هنوز می بینیم که اگر آخر هر جمله بی سر و تهی یک اسم هارمونیک غربی! بگذاریم چقدر مورد توجه قرار می گیرد

اگر دقت کنیم امام خامنه ای از ترویج فرهنگ اسلامی صحبت کردند. تبلیغ این فرهنگ با تمسک جستن به کف و سوت زدن برای کسانی که شاید آنچنان دل خوشی هم از آن (فرهنگ اسلامی) نداشتند میسر نیست.

روشنکفرنمایی آفت کشنده پیشرفت فرهنگ و تمدن است.

والعاقبة للمتقین...

مردان خدا ار از مرگ چه هراس که مردن در این راه دوباره خلق شدن است.

مدتی است دلم زبانم را یاری نمی دهد…
حرفها در ذهنم می شکنند

یادم هست زمانی با یکی از دوستان بحث نسبتا مفصلی درباره پزشکی مدرن و طب سنتی کردیم. دوست داشتم که یه مطلب هم درباره این بنویسم و منتشر کنم تا یک نظر متوازن و صحیح به این دو مقوله داشته باشیم.

در دنیای قدیم یا همان قبل از دوران صنعتی شدن پزشکی به صورت علمی کاملا تجربی رشد کرده بود و با دیدگاه کلی نگر به بدن در تلاش بود که بیماری ها درمان کند. با ورود به دوران صنعتی شدن و سرعت گرفتن رشد علوم پایه زیست شناسی مبنای صرف تجربی پزشکی ضعیف شد و به جای آن یافته های آزمایشگاهی و علمی قرار گرفت. این کلیات گذار از طب سنتی به پزشکی مدرن بود.

بیماری های در خور توجه دوران قدیم معمولا بیماری های حاد ناشی از ریززی ها (میکروارکانیسم ها) بوده اند و پزشکی مدرن در حرکت یک سویه ای در این زمینه به یافتن معالجه هایی برای این بیماری ها مبادرت کرد که ناگفته پیداست تا حدود زیادی موفق بوده مثلا هیچگاه همه گیری طاعون در یونان باستان در دوره جدید تکرار نشد.

اما در رابطه با بیماری های مزمن ناشی از سبک زندگی و بهداشت دیدگاه پزشکی مدرن واقعا جای نقد دارد
در پزشکی مدرن به طور کلی درمان بیماری ها به صورت درمان موردی
(case treatment)  هست مثلا اگر کسی با درد مفصل به پزشک مراجعه کند در صورتی به قلب توجه می کند که احتمال دهد دارویی که به او تجویز می کند به خاطر تداخلی که با قلبش دارد موجب مرگ او در کوتاه مدت می شود! یعنی در درمان فقط به مفصل توجه می شود و دیگر ارگان های بدن مهم نیستند. این همان دیدگاه معیوب پزشکی مدرن در جدا کردن ارگان های بدن از یکدیگر و پرداختن بدون توجه کامل به سلامتی عمومی است.

و نتیجه کلی این به نظر می رسد که پزشکی مدرن در صورت بروز مشکل حاد به خوبی تلاش می کند تا آن را رفع کند اما در زمینه بهداشت جزیی نگر است و طب سنتی در زمینه درمان و بهداشت به وسیله تصحیح روش زندگی واقعا جای بحث و فعالیت علمی زیادی دارد و تا حدود خوبی مناسب عمل کرده است

والعاقبة للمتقین...