بایگانی مهر ۱۳۹۳ :: پاک‌نوشته >

پاک‌نوشته

فصل دهم: حسرت پنهان‌شده ...

پاک‌نوشته

فصل دهم: حسرت پنهان‌شده ...

آخرین مطالب
logo-samandehi

۲ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

از شنبه خودمون را به بخش ریه بیمارستان نور معرفی خواهیم کرد و بی صبرانه منتظرم که ببینم چه اتفاقاتی در انتظار ماست. اگه تونستم حتما مطالبی درباره کیس ها و اتفاقات روزانه خواهم نوشت. استاد ما طبق گفته گروه داخلی دکتر امرا خواهد بود. قبلا با ایشون کلاس داشتیم و همیشه خوب و مفید بوده. واقعا امیدوارم که بتونیم راندهای خوب و مفرحی داشته باشیم.


استاد: دکتر امرا فوق تخصص بیماری های ریه و دستگاه تنفس ، خانم دکتر سلطانی نژاد فوق تخصص بیماری های ریه و دستگاه تنفس


رزیدنت:دکتر صادقیان رزیدنت سال سوم بیماری های داخلی

دکتر صفی رزیدنت سال اول بیماری های داخلی

اینترن: دکتر شکوهی و دکتر حبیب اللهی


ادامه نوشت اول 93/7/19:

امروز شنبه خودمون معرفی کردیم به بخش. اولین morning report را هم صرفا برای آشنایی رفتیم.

یکم با محیط بیمارستان، رزیدنت ها، اینترن ها و پرستاران آشنا شدیم.

بعد هم صرف چای! در اتاق خصوصی دکتر و تدریس مبحث آپنه انسدادی خواب. عملا امروز اصلا مریض ندیدیم ولی طبق تجربه دکتر بعد از تعطیلات عید غدیر و بازگشت حجاج یک پیک اساسی در turn over مریضان خواهیم داشت. (خدا رحم کنه!)


ادامه نوشت دوم93/7/20:

اتفاق جدید امروز حضور در راند RCU (مخفف Respiratory care unit) بود. مریض های بسیار بدحال multiorgan failure که یک کیس از آنها دچار فیبروز منتشر پیشرفته ریه که در پی آن حمله CVA و همی پلاژی و بابینسکی مثبت نیمه چپ بود. اکنون دچار ادم تحتانی مشکوک به PTE و تب بالا مشکوک به پنومونی مرتبط با ونتیلاتور بود. بحث بر سر این بود که آنتی کواگالان تجویز بشود یا نه با توجه به CVA. من همش فکر می کردم که این بنده خدا تقریبا غیرممکنه که به زندگی برگرده چرا دم آخر راحت نمی گذارندش! دکتر هم آخر اشاره کرد ما فقط تلاش برای اضافه کردن به عمر نباتی این مریض داریم وگرنه امید به برگشتن بیمار کمتر از ده است…


ادامه نوشت سوم 93/7/25:

یکی از عجایب برای من این بود که تمام مریض هایی که ویزیت می کنم همه مبتلا به آسم هستن!

پس از تحقیق و پرس و جو از استاد و رزیدنت فهمیدم که مردم عادی کلا به COPD آسم میگن و این جاست که خودتی باید تلاش کنی بفهمی کدامه! از داروهایش نمیشه چون تقریبا یکسانه. از تست اسپیرومتری هم نمیشه چون تو هر دو مدل انسدادی میده. اینجا فقط و فقط شرح حال کمک می کنه و من جادوی شرح حال هوشمندانه و خوب را اینجا درک کردم.


ادامه نوشت چهارم 93/7/29:

بیماری که در ادامه نوشت دوم دربارش گفتم دیروز فوت شد.

حدودا پنج روز هست که یه بیمار دارم که اول فکر نمی کردم خیلی مشکل داشته باشه.

خانم بیست و پنج ساله کیس شناخته شده congenital heart disease که از نوزادی دچار VSD بوده و به مرور تبدیل به سندروم آیزنمنگر شده است الان با PAP بالا و حدودا 100! بستری شده و. با مصرف دارو تحت کنترل است. از دیروز دچار برادی کاردی شد که تقاضای ECG و مشاوره قلب کردیم. امروز که نتیجه آمد دیدیم که مریض دچار Bigemeny PVC شده. ECG روز اول را از پرونده دیدیم که بیمار وضعیت مطلوب و عادی داشت. برای من خیلی عجیب و غیرمنتظره بود که طی سه روز دچار این وضعیت بحرانی بشیم. مشاوره قلب پیشنهاد مصرف مهارکننده کانال کلسیم برای آریتمی داد اما ما شرایط را مناسب برای استفاده از آن نمی بینیم. از استاد درباره پیش آگهی پرسیدم که جواب بسیار ناامیدکننده بود و مریض طول عمر بسیار کوتاهی خواهد داشت و در اثر عارضه قلبی به زودی فوت خواهد شدو این بسیار ناراحت کننده است…


ادامه نوشت پنجم 93/8/4:

امروز از بخش ریه جدا شدیم و فردا به بخش گوارش خواهیم رفت. بخش ریه واقعا خوب بود و تمام شد…پایان

این چند مدت خیلی کم وقت داشتم. اینقدر کم که حتی نمی رسیدم چند کلمه هم برای وبلاگم بنویسم

بخش اورژانس قلب و CCU بیمارستان فیض شده است محل تحصیل ما. بیمارستانی که از محل اقامت حدودا یک ساعت فاصله دارد. هر روز صبح زود آفتاب نزده حرکت می کنم که از کارام توی اورژانس و بخش عقب نیفتم.

بیمارای مختلف که بیماری های متفاوتی داشتن مصاحبه کردم. شاید بیشترین بیمارانی که دیدم سندروم کرونری حاد بوده باشه. عامل ایجاد این سندروم سیگار ،فشارخون ،دیابت ،LDL بالا و HDL پایین است. نمی دانم چرا هیچکس هم به هشدارهای خطر رشد انفجاری بیماری های قلب و عروق در آینده توجه نمی کنه. افزایش مصرف سیگار و قلیان، تغییر عادت غذایی و سندروم متابولیک کشور ما را به قهقرای سقوط خواهد برد.

این را با تمام وجود در راندهای قلب می بینم. داریم دستی دستی مردم و منابع کشورمون را از بین می بریم…


اگر فرصت بود حتما کیس هایی را ارائه خواهم داد.


استاد: دکتر سید امیررضا سجادیه. متخصص بیماری های قلب و عروق، فلوشیپ اینرونشنال کاردیولوژی

رزیدنت: دکتر بهزاد رحمتی رزیدنت سال سه بیماری های داخلی

دکتر معصومه قمی رزیدنت سال دو بیماریهای داخلی


ادامه نوشت اول 93/7/15:

کیس های زیادی از قلب و عروق ویزیت کردم. اما یه کیس از همه تلخ تر و آموزنده تر بود.


آقای 70 ساله کیس شناخته شده CHF؛ مبتلا به دیابت، LDL بالا، فشار خون و بیماری تنگی دریچه های میترال و آئورت قلب (MS و AS). با توجه به مشکلات جدی و کنترل نشده کاردیووسکولار به مرور دچار CHF شده بود. در اکو EF=25% گزارش شد اما به دلیل مشکلات دریچه ای حدود 15% تخمین زده می شود. با توجه به CHF دچار مشکلات آریتمیک شده بود و حتی با دریافت آمیودارون، در مانیتورینگ CCU ران هایی گذرا از چند VT و به طور روتین PVC داشت. تمامی داروهای مورد استفاده در آریتمی ها، آنتی اینوتروپیک هستند و باعث کاهش EF و حرکت CHF به فازهای خطرناک مثل ادم ریه می شوند. بنابراین نمی توانستیم دوز را بالا ببریم و ناچار خطر VT و در پی آن VF را پذیرفتیم. اگر یه حساب کوچک کنید بیمار poor prognosis هست و احتمالا در کمتر از یک سال آینده با مرگ قلبی فوت خواهد شد.


تمام اتفاقات نامبارک بالا به دلیل دو موضوع بود که بیمار با پشیمانی در مصاحبه آن را اظهار کرد:


نداشتن پرهیز غذایی و عدم کنترل دیابت، چربی و فشارخون! 


ادامه نوشت دوم 93/6/16:

امروز بخش قلب به پایان آمد.